Liblické vysílače

02.07.2022

Vysílač je s výškou 355 metrů nejvyšší stavbou v Česku. Oba stožáry jsou vybaveny švédskými motorovými výtahy ALIMAK. Vnitřkem každého z nich vedou údržbové šplhající výtahy, tvořené otevřenou klecí a velmi hlučným spalovacím motorem. Cesta nahoru s nimi trvá celých 45 minut, ani tak se ale člověk nevyhne lezení po žebříku, čímž cesta začíná a na vrcholu, ve výšce 355 m, také končí. Vysílač Liblice B od roku 1978 pokrýval takřka celé Čechy druhým programem Československého rozhlasu (stanice Praha), po roce 1993 Českého rozhlasu Dvojka vysílaného na středních vlnách 639 kHz. Ve své domě se jednalo o nejvýkonnější rozhlasový vysílač v pásmu středních vln. Od konce 20. století se z úsporných důvodů z Liblic vysílalo jen s omezeným s výkonem 750 kW a 31. prosince 2021 bylo vysílání zcela ukončeno. Díky tomu, že nyní našly zákazníka, který má zájem pokračovat v AM vysílání, se legendární stožáry nebudou bourat. České Radiokomunikace uzavřely roční smlouvu s jedním z celoplošných komerčních rádií. Vlastník zároveň dál jedná o budoucím využití a finanční podpoře státu.

Osobně si myslím že analogové rozhlasové vysílání by například mohlo být efektivním záložním řešením pro komunikaci mezi státem a občany v případě mimořádné bezpečnostní situace, až klenou mobilní sítě, nebo jim bude nějak pomoženo, případně v případě takové Silné sluneční bouře, která se k Zemi přibližuje rychlostí 1,6 milionu kilometrů za hodinu. Ta může být neovlivnitelným a nepředvídatelným zdrojem narušení signálu mobilů, GPS, ale také satelitů vyslaných vysoko v atmosféře.

Ale ať jedu odkudkoli, je nejen pro mě spatření blikajících antikolizních světel znamením, že už jsem velmi blízko domova....

Můj blog, moje názory, moje pravidla.....
.
 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!