Perseidy na lodi Barabarca

12.08.2023

Půjčili jsme si na Orlíku holandskou říční loď o velikosti 13m x 4m se zabudovaným lodním dieslovým motorem Perkins, absolvovali krátký zácvik, naložili posádku a brázdili jsme vody, vodní nádrže Orlík, která je součást Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954–1961 a přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Nese jméno zámku Orlík, který kdysi vystupoval na skále nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera. 

Na lodi panovala přísná hierarchie. Velkoadmirál, místoadmirál a kontraadmirál, korvetní kapitán, ti všichni  zůstali doma a vyrazili jsme ve složení:  já kapitán, strojník Roman, palubní stewardky Irča & Janina a plavčíci TomiTeri. Počasí nám opravdu přálo a tak jsme po cestě z hradu Orlík a Zvíkov zakotvili na koupání (kvůli sinicím a ultra nízkému stavu hladiny, nic moc zkušenost), ale kvůli  hlavně večernímu pozorování Perseid. Lehli jsme si na deky na horní palubu, ze které bylo slyšet jen tiché počítání a komíhající se siluety rukou naznačovaly směr, kudy právě zahlédnuté meteory prolétávaly...

Navíc jsme si užili  neuvěřitelný ocelový obloukový silniční Žďákovský most z roku 1967,  Zdola je také monumentální a o pár dnů jsme ho zahlédli z i letadla, když jsme při klesání na přistání  hledali hrad Orlík.

Loď se dobré ovládá, je to de facto taková plovoucí chatka vč, sprchy a záchodu, dá se na ní obstojně uvařit základní jídla, kafe, čaj, nebo ohřát jídla dovezená. Loď se nijak nehoupe, takže není třeba Kinderyl a pro partičku s malými prcky je to skvělé místo na poznávání se, či plnění námořnických úkolů.. Dokonce vznikla myšlenka udělat z lodi na Orlíku tradici.

A abych nezapoměl, velím: Racek!!!

Můj blog, moje názory, moje pravidla.....
.
 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!