Výlet do Barcelony

03.10.2022

Barcelona mě doslova uchvátila a ve městech stala mou láskou na první pohled. Vůbec se nedá popsat jako město, anebo je barevná, třpytivá, pestrá, voňavá, rozmanitá.

První dominantou, která mě nadchla je Gaudího modernistická Casa Batlló na Paseo de Grácia, opravdu veselá stavba s balkóny ve tvaru lebek, okna protínají kosti, plno barev a je považována za jednu z nejpodivnějších staveb Evropy. Já prostě jen myslím, že Gaudí měl svkělovu fantazii, nebo perfektního dealera. (možná měli s Hundertwasserem stejného, ale Hundertwasserhaus mi nepřipadal tak veselý)

Nesnažím se fasádu a vzhled domu nijak interpretovat, prostě jsme si jen užívali pohled na ty fantastické symboly. A také se mi líbí fakt, že tato budova (dnes chráněná UNESCO) je v majetku rodiny Enrica Benata,

které asi moc lidí nezná, ale jeho lízátka Chupa Chups znáte určitě.

Dalším bodem na trase byla Casa Milà neboli La Pedrera ale ta už není tak pestrá. V současné době ve vlastnictví Fundació Catalunya-La Pedrera. V prvním patře jsou veřejně přístupné dva byty, zařízené původním nábytkem. Uvnitř budovy se nachází též malé muzeum

Samozřejmě jsme nemohli vynechat návštěvy vyhlášených Tapas barů, včetně toho asi nejoblíbenějšího Bar El Drac de Sant Jordi, na Plaça de Sant Josep Oriol

Tapas, jako forma malého občerstvení mi opravdu maximálně vyhovuje pro svou rozmanitostí, kdy mohu opravdu ochutnat neuvěřitelné množství různých dobrot. A samozřejmě se musí u tohoto způsobu servírování popíjet (No es un problema)

Dalším skvělým zážitkem, obzvlášť pro milovníky uzenin je návštěva tržnice La Boqueria na La Ramble. Její historie se datuje už od roku 1217. V té době tu probíhal prodej masa a tato tradice se následně během let ustálila natolik, že od roku 1470 tu byl otevřen regulérní masový trh, tehdy fungující pod názvem Mercat Bornet.

Tam jsem opravdu začal slintat jak Pavlovův pes. Procházíte mezi desítkami stánků původního masa, mořských plodů, ryb, přes uzeniny, vejce, mléčné výrobky, sýry až po ovoce a zeleninu všemožných typů, druhů, chutí a vůní.

Jako pravidelní diváci reality show Below deck jsme v přístavu ocenili nádhernou 108metroviu jachtu IJE, jejíž cenovka se pohybuje okolo 175 mil USD. tedy 4 milardy Kč. (na kterou se vejde až 22 hostů + posádka)

Zlatým hřebem Barcelony byla samozřejmě návštěva chrámu Sagrada Família (celým katalánským názvem Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família, španělsky Templo Expiatorio de la Sagrada Familia, česky Chrám smíření, zasvěcený Svaté rodině). Stavební práce na něm začaly v roce 1882 a stále trvají. Chrám je nejvýznamnější stavbou slavného katalánského architekta Antonia Gaudího. Toto neobyčejné stavební dílo mělo podnítit návrat k učení římskokatolické církve. Chrám byl vysvěcen 7. listopadu 2010 papežem Benediktem XVI., který jí také propůjčil titul basilica minor.

Teď bych mohl napsat odstavec o neuvěřitelných tvarech, barvách prostupující chrám skrz barevné vitráže, trochu ironie o skromnosti církve, ale neudělám to. Tohle prostě  musíte vidět a cítit sami, protože ve mně zůstala Sagrada Familia ne jako atrakce, ale jako pocit. 

Můj blog, moje názory, moje pravidla.....
.
 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!