Výlet do Stockholmu

29.07.2023

Když se podaří počasí, tak je Stockholm opravdu nádherné město. A nám se počasí podařilo takovým způsobem, že ani švédi nevěřili teploměrům a pohledům z okna....

Je toho hodně o čem by se dalo mluvit. Mají krásné Stockholmské metro, které  je proslulé pro jeho výzdobu stanic; je nazýváno nejdelší uměleckou galerií na světě. T-Centralen je stanice metra z roku 1957 kde se potkávají všechny tři linky současného metra ve Stockholmu. 

Z fotek známe pestré náměstí Stortorget s domy bohatých obchodníků, budova stockholmské burzy atd. Název doslova znamená velké náměstí. Roku 1520 se zde odehrála stockholmská krvavá lázeň, kdy dánský, norský a krátce i švédský král Kristián II. Dánský nechal popravit 82 švédských šlechticů a duchovních. Tato událost vyvolala povstání a posléze vedla k rozpadu Kalmarské unie a ke zvolení Gustava I. novým švédským králem.

Ochutnal jsem také pravé  Köttbullar med brunsås, potatis och lingon. Kuličky z mletého masa které vévodí švédské kuchyni. Žádný prefabrikát z IKEA, Spotřeba mletého masa je ve Švédsku nejspíš největší na světě.  Oběd jsem zazdil Blåbärspaj med vaniljsås - skvělý borůvkový koláč s vanilkovou omáčkou

Butch Coolidge: Beru si tvou Hondu. Budu zpátky dřív, než řekneš borůvkovej koláč.
Fabienne: Borůvkovej koláč.
Butch Coolidge: 

Ale, samozřejmě  největším tahákem výletu byla samozřejmě návštěva ABBA muzea otevřením v roce 2013 na ostrově Djurgården. Pro ty, kteří vyrůstal na peckách od ABBA jako já, případně je ještě stihla zasáhnout vlna filmu  MAMMA MIA s Meryl Streep je to povinnost.


Byl to nápad Ulfa Westmana a Ewy Wigenheim-Westman vybudovat muzeum a bechali se inspirovat liverpoolským muzeem skupiny Beatles. Svůj plán začali realizovat v roce 2006, avšak kvůli finančním problémům se naplnění snu protáhlo. Muzeum ABBA bylo slavnostně otevřeno v roce 2013.

Opravdu velmi z blízk asi zde můžete  prohlédnout všechny předměty zpěváků skupiny, jejich osobní věci, kostýmy, desky, obrazový materiál a spousty dalších rekvizit. Některé tanečnice jsou  vtáhnuty do hudební atmosféry, která vás vyburcuje k tomu, abyste si nejznámější songy zazpívali či zatančili. přímo na podiu s virtuální skupinou.

Že si po 45 letech od doby, kdy si naši posvátně pouštěli na gramci  album ARRIVAL  sednu do vrtulníku Bell 47, který byl pro focení obalu desky použit, tak to by mě ani ve snu nenapadlo. Seděla v něm ABBA a já... 

Ale opravdu největší dojem na mě udělaly listy z diáře, chcete li fermanu z roku 1979 zachycujícím obří  turné po Japonsku a v dalších letech i další světová turné. Bavíme se o době před počítači, notebook, faxy apod. Tomu říkám frajeřina.

A aby byl zážitek úplný, museli jsme se samozřejmě nechat oholit v turistické pasti: Aiifur, což je Vikingská restaurace v Gamla Stan. Taková obdoba středověké krčmy v Dětenicích... Samozřejmě, že předražená turistická atrakce, ale zase na druhou stranu skvělé jídlo, vynikající losos, pivo ze žejdlíků a sem jsme kvůli některým Vikigům  prostě museli museli....

Také jsem zjistil, že švédi milují lékořici. Asi jsem švéd, ale tak dobrou, jakou jsme nakoupili v populárním obchodě ROTEN jsem opravdu nikdy nejedl. Ani nemluvím o stovkách variant, jaké se dají ochutnat.

A tak bych jen připomněl, nikdy neříkej nikdy, Irénko.....(na žádnej sever doufám nepojedeme, je tam zima......)

Můj blog, moje názory, moje pravidla.....
.
 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!